Filtry

Cena

Od
Do PLN

Producent

Poziom

Sortuj według
1

Halówki – buty piłkarskie na halę

Halówki to jeden z popularniejszy typów butów piłkarskich. To obuwie, z którym nie rozstają się zawodnicy grający w piłkę nożną na hali. Każdy, kto chce stawiać pierwsze kroki w grze w piłkę halową albo podnosić swój poziom, musi mieć dobre halówki. Te buty to wtedy po prostu must have.

Halówki – krótka charakterystyka

Halówki to specjalne buty przeznaczone do gry na twardej nawierzchni – dokładnie na hali, w piłkę halową. Halówki tym różnią się od butów przeznaczonych do gry na naturalnej nawierzchni, że nie mają korków ani wkrętów. Ich podeszwy są płaskie i wykonane z materiału antypoślizgowego. Buty te nie nadają się do gry na nawierzchni trawiastej, bo nie zapewniają wystarczającej przyczepności do podłoża.

Jak wybrać buty na halę

Oferta halówek jest bardzo rozbudowana, co sprawia, że wybór idealnych butów tego typu wcale nie jest prosty. W sprzedaży mamy modele z cholewką przed kostkę i takie z cholewką za kostkę – w formie skarpety, doskonale okalającej staw skokowy. Buty na halę powinny być przede wszystkim wygodne. Nie ma mowy o tym, by były za małe. Ewentualnie mogą być pół rozmiaru większe.

Ważny jest też materiał wykonania. W zastosowaniach amatorskich wystarczą zwyczajne halówki za kilkadziesiąt złotych, ale osoby, które chcą grać w piłkę na poważnie i liczą się z ewentualnymi kontuzjami, powinny zainwestować w jak najlepsze buty halowe. Od rodzaju butów zależy bowiem bezpieczeństwo. Na samym początku warto sobie ustalić budżet na zakup takich butów. Z pewnością trzeba się liczyć z wydatkiem rzędy minimum 200 zł, ale można też kupić halówki za 300 zł i więcej.

Najlepsze modele mają specjalny system stabilizujący staw skokowy, co znacznie ułatwia grę i zmniejsza ryzyko kontuzji. Staw skokowy jest dobrze usztywniony i spada ryzyko wykonania ruchu poza zakresem normalnej ruchomości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na cholewkę, czub i podeszwę. Najlepiej sprawdzają się buty halowe z cholewką syntetyczną o podwyższonej jakości lub buty skórzane. Obecnie syntetyki są tak zaawansowane technnologicznie, że niekiety przewyższają funkcjonalnością cholewkę z naturalnej skóry. Odpowiedni materiał dopasowuje się do stóp i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Na czubie butów halowych powinna się znajdować dodatkowa warstwa lub specjalna nakładka, która utwardzi tę część obuwia. Nakładka ta nie tylko ochroni palce przed piłką (piłka halowa jest twardsza od zwyczajnej), ale też wzmacni siłę kopnięć. Niezwykle istotna jest też podeszwa. Przed kupnem halówek należy bezsprzecznie sprawdzić czy nie brudzą podłoża. Przez większość producentów cecha ta jest opisywana jako non-marking. Droższe, profesjonalne i półprofesjonalne halówki posiadają również dodatkowe technologie takie jak Flywire (wzmocnienie w cholewce blokujące stopę) czy Zoom Air (poduszka gazowa)

Jeżeli chodzi o design, można się opierać po prostu na własnym guście albo dobrać buty kolorystycznie do stroju.

Jak prać i suszyć halówki

Buty na halę muszą być prane w temperaturze podanej przez producenta. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że niektórych butów nie można prać, a jedynie czyścić. Wypranie butów, które wolno tylko czyścić, mogłoby się skończyć ich uszkodzeniem i utratą gwarancji.

Jeżeli konkretne halówki można prać, to po wypraniu suszymy je w przewiewnym miejscu albo za pomocą specjalnej suszarki do butów ustawionej na średnią temperaturę.

Powered by Comarch e-Sklep ®