Filtry

Cena

Od
Do PLN

Producent

Sortuj według

Co w futsalu piszczy

Gdy pogoda za oknem niekoniecznie zachęca do wyjścia, a masz się ochotę solidnie zmęczyć, rozgrywki na hali sportowej wydają się być jedynym słusznym wyborem. Piłka nożna halowa, nazywana inaczej halówką lub futsalem zyskuje coraz szerszą rzeszę wiernych fanów. Jest to niezwykle dynamiczna i widowiskowa odmiana futbolu. Skrócenie lotu piłki spowodowane niewielkim wymiarem boiska gwarantuje ciągłą akcję, a co za tym idzie dostarcza kibicom mocnej dawki emocji. Przy mniejszych rozmiarach boiska, mniejsze są również bramki, a także sama piłka. Drużyny wystawiają po 5 zawodników, a czas trwania ograniczony jest do dwóch połów po 20 minut każda. Niech Cię jednak nie zmyli czas trwania gry. Podczas takiego meczu można zmęczyć się równie mocno, jak podczas tradycyjnej gry outdoorowej trwającej 90 minut. Sam Pelé kiedyś powiedział: Futsal był dla mnie bardzo ważny, gdyż dzięki niemu rozwinąłem zdolności doskonałego panowania nad piłką, szybkiego myślenia, podawania, jak również dryblowania, równowagi i koncentracji. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z tych gier zespołowych, które zdominowały nie tylko zajęcia WF-u. Z racji dużej popularności tej dyscypliny stworzone zostały specjalistyczne akademie i szkółki dla dzieci, organizowane są ligi oraz turnieje, również o randze międzynarodowej, mistrzowskiej.

Piłka halowa czyli jaka

Przeznaczenie jest głównym wyznacznikiem wyboru piłki futbolowej. Gra na nowoczesnej hali sportowej wymaga nie tylko odpowiednio dopasowanego obuwia, ale przede wszystkim odpowiedniej piłki, w tym wypadku – piłki nożnej halowej. Piłka halowa charakteryzuje się nieco mniejszym obwodem niż piłki przeznaczone do gry na zewnątrz. Ich odwód oscyluje w granicach 62-64 cm. Ważą natomiast zwykle 400-440 g. Z uwagi na specyfikę miejsca gry piłka futsalowa powinna być mniej napompowana (według oficjalnych wytycznych jest to ciśnienie: 0,4- 0,6 atmosfery). Piłka, w której sprężono zbyt dużo powietrza, ma potencjał na dłuższy lot niż przewidują to warunki halowe. W poszyciu wewnętrznym tego rodzaju piłek stosuje się dodatkową warstwę pianki. Ta sprężysta warstwa pełni funkcję amortyzacyjną, tłumiąc jej uderzenia o podłoże. W efekcie piłka na halę odbija się od twardej nawierzchni mniej dynamicznie (ma tzw. niski kozioł, wynoszący nie mniej niż 50 i nie więcej niż 65 cm przy swobodnym upadku z wysokości 2m), pozwalając tym samym na jej łatwiejsze opanowanie i prowadzenie w grze.

Jaką piłkę halową najlepiej wybrać, czyli ranking marek

Wśród dostępnych na rynku modeli piłek futsalowych warto wymienić marki, które zaufaniem obdarzyli piłkarze z całego świata, czyli adidas, Puma, Select oraz wschodzącą gwiazdę – NO10. Znana marka to nie tylko gwarancja designu, ale i jakości i żywotności. To właśnie nimi grywają gwiazdy światowego formatu nie tylko podczas ważnych meczów, ale i na własnych podwórkach i to nie tylko dlatego, że posiadają kontrakty z koncernami. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie tego typu piłki otrzymują atest IMS (International Matchball Standard, czyli piłka meczowa o standardzie międzynarodowym) gwarantujący wysoką jakość wykonania. Spełniają one zatem wymagania pod względem wagi, odbicia, trajektorii lotu oraz szczelności. W oficjalnych zawodach futsalowych rozgrywanych pod patronatem FIFA zgoda na użycie piłki jest uzależniona od tego czy posiada ona jedno z następujących oznaczeń: logo FIFA APPROVED , logo FIFA INSPECTED lub oznaczenie INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD.

Powered by Comarch e-Sklep ®