Filtry

Cena

Od
Do PLN

Producent

Sortuj według
1

Krótka historia trzech pasków

Wzmianki na temat marki adidas sięgają lat 20-tych XX wieku. Wówczas to zafascynowany sportem Adolf Dassler pochodzący z Bawarii w pralni matki rozpoczął prace nad autorskimi modelami butów sportowych. Niczym nie przypominały one współczesnych modeli adidasa. Wykonane były z prymitywnych materiałów takich jak tkanina na namioty. Na tamte realia buty stanowiły jednak novum i prędko zyskały popularność. Po kilku latach Adi projektował już buty dla olimpijczyków, a po kilkunastu dla niemieckiego wojska. W 1948 roku po kłótni z bratem – Rudolfem, który w rezultacie założył firmę Puma, zarejestrował firmę pod nazwą adidas. Nazwa przypuszczalnie pochodzi od pierwszych liter imienia i pierwszych liter nazwiska twórcy, choć niektórzy uważają, że nazwa jest akronimem wyrażenia „All Day I Dream About Sports” (cały dzień marzę o sporcie).

Początkowo adidas produkował tylko buty sportowe. Pod koniec lat 50-tych na rynku pojawiła się także odzież a chwilę później pierwsza piłka do piłki nożnej adidas i inne akcesoria sportowe. Podobno podczas Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku w Rzymie w produktach adidasa wystąpiło 75% zawodników.

Skąd znane na całym świecie trzy paski Pomysł na to charakterystyczne logo podobno nasunął się podczas szycia pewnej pary butów. Kilkadziesiąt lat temu bok cholewki wzmacniano wąskim pasem dodatkowego materiału. Chcąc się wyróżnić, twórca nakazał pracownikom doszywać dwa kolejne. Wkrótce cały świat znał już logo adidasa. W latach 70-tych alternatywą dla znanego logo stała się „koniczynka”, która obecnie zdobi produkty adidas Originals.

Kiedy adidas stał się potęgą – piłka Telstar

Świat poznał markę adidas, kiedy biegaczka Linda Radke zdobyła w butach Dasslerów medal na Olimpiadzie w 1928 roku w Amsterdamie, a pokochał osiem lat później, kiedy czarnoskóry biegacz Jessie Owens odniósł podobny sukces w Berlinie. adidas nie poprzestał jednak na olimpiadzie, już wkrótce brand poznał także światek piłkarski.

Pierwszym sukcesem adidasa w tej dziedzinie było okrzyknięcie 12-panelowej, czarno-białej, skórzanej piłki do piłki nożnej adidas mianem pierwszej meczowej piłki mistrzostw świata. I tak oto piłka Telstar pojawiła się na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1970 roku. Była to pierwsza dwukolorowa piłka mistrzostw. Piłka nożna adidas zrewolucjonizowała sposób myślenia o tym grającym pierwsze skrzypce produkcie turnieju i wyparła jednokolorowe piłki, które oglądano przez 36 lat.

Piłka nożna kołem się toczy, czyli od piłki Telstar do piłki Telstar

Ten wielki moment, jak się później okazało, stał się momentem przełomowym dla adidasa i otworzył mu drogę do kolejnych mistrzostw. Już 4 lata później, na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej FIFA 1974 roku w Niemczech, zaszczytną rolę oficjalnej piłki turnieju otrzymała następczyni – adidas Telstar DURLAST. Pod względem wizualnym nie różniła się znacznie od swojej poprzedniczki. Wprowadzono jednak pewną nowość - warstwą poliuretanową, która miała zapobiegać nadmiernemu absorbowaniu wody.

Na kolejnych Mistrzostwach, tym razem w Argentynie (1978 r.), królowała już pika adidas TANGO. Jej stylistyka znacznie odbiegała od poprzednich modeli. Tradycyjne grafiki zostały zastąpione nadrukami w formie okręgów. Na jej wzór produkowano kolejne piłki meczowe aż do 2002 r. Ze stylistyką TANGO zerwała dopiero piłka nożna adidas FEVERNOVA stworzona na Mistrzostwa w Korei Południowej i Japonii. Na kolejnych mistrzostwach w Niemczech piłkarzy i fanów futbolu zaskoczyła klejona piłka TEAMGEIST. Mawiano, że była to najbardziej okrągła z piłek mistrzostw. W RPA w 2010 r. grano już JABULANI. Była to najbardziej nieudana z piłek adidasa. Niektórzy twierdzili, że po kopnięciu, jej trajektorii zupełnie nie można było przewidzieć. To była prawdziwa nauczka do adidasa.

Nad piłką do kolejnych mistrzostw – BAZUCĄ producent pracował podobno ponad 2 lata i poprosił aż 600 piłkarzy o jej przetestowanie.

Klamrą dla historii udziału adidasa w mistrzostwach jest piłka Telstar 18, która nawiązuje do swojego prototypu kolorystyką. Piłka stworzona na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji nie tylko cieszy oko, ale i jest niezwykle innowacyjna. Zgrzewana powłoka ułatwia kontrolę nad trajektorią lotu, pozwala na lepszy kontakt ze stopą i zapobiega chłonięciu wody z mokrego boiska. Prawdziwym hitem jest jednak wbudowany chip, który umożliwia integrację ze smartfonem.

Powered by Comarch e-Sklep ®